Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 10

po angielsku z Izabelą, ta lekceważąco wyraża się o Wokulskim. Oburzony Stanisław opuszcza mieszkanie Łęckich, oświadczając, że wyrusza do Paryża.

Rozdział XX
Pamiętnik starego subiekta. Wokulski wyjechał do Paryża. Przed wyjazdem poprosił go, by zbierał komorne z kamienicy Łęckich. Rzecki wspomina odwiedziny przyjaciela sprzed lat, kipera Michalskiego. To zaś prowadzi do wspomnień o młodym Wokulskim, kiedy pracował u Hopfera i uczył się nocami. Inny znajomy, Leon, wciągnął Stanisława w działalność rewolucyjną, która doprowadziła do udziału w powstaniu styczniowym. Potem Wokulski trafił na Syberię, a po powrocie do sklepu Mincla, ożenił się z wdową po Janie Minclu. Po jej śmierci nie mógł dojść do siebie, aż przyjaciele namówili go do wyjścia do teatru. Wrócił stamtąd odmieniony.

Rozdział XXI
Rzecki zajmując się administrowaniem kamienicy kupionej od Łęckich, poznaje jej lokatorów i rządcę Wirskiego. Połowa z mieszkańców nie płaci czynszu. Baronowa Krzeszowska prosi o usunięcie pani Stawskiej i studentów. Rzecki postanawia pomóc Stawskiej, której mąż wyjechał kilka lat temu zagranicę i nie daje znaku życia.

Tom II
Rozdział I
Wokulski dotarł do Paryża i spotkał się z kupcem Suzinem. W czasie podróży przez cały czas myślał o Izabeli, o jej pogardliwych słowach i Starskim. Przemierzając paryskie uliczki, Wokulski zastanawia się, dlaczego paryżanie tak bardzo różnią się od warszawiaków. Po spotkaniu z kilkoma interesantami, Wokulski ponownie wyrusza na spacer po Paryżu. Nie może zapomnieć o Łęckiej, podejrzewa, że Starski, Ochocki i Rossi byli kochankami Izabeli. Stanisław zastanawia się, czy wracać do Warszawy.

Rozdział II
Wokulskiego odwiedza profesor Geist. To wynalazca, który stworzył metal lżejszy od powietrza. Chce, by Stanisław sfinansował jego badania. Wokulski