Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 11

rozmyśla nad porzuceniem zawodu kupca i rozpoczęciem kariery naukowca. Pomocnik Suzina tłumaczy Wokulskiemu, że Geist uważany jest za oszusta i szarlatana, a sztuczki z metalami lżejszymi od powietrza pokazują także inni. Stanisław idzie na pokaz profesora magnetyzmu, Palmieriego, nabiera przekonania, że wszystko jest złudą i został oszukany przez Geista i Izabelę. Palmieri bada go i tłumaczy, iż nie jest podatny na takie sugestie. Do Wokulskiego pisze Rzecki, prosząc go o pomoc w znalezieniu męża pani Stawskiej. Stanisław zleca to pewnej baronowej. Idzie też odwiedzić Geista – dowiaduje się, że wynalazca zawarł kontrakt z wojskiem i na razie nie potrzebuje pieniędzy. Dostaje od Geista kawałek metalu w medalionie, wiesza go na szyi. W hotelu czeka na Wokulskiego kolejny list, tym razem od prezesowej Zasławskiej. Stanisław dowiaduje się, że Izabela jest u niej. Natychmiast wraca do Warszawy.

Rozdział III
W Warszawie Wokulski przekonuje się, że jego firma działa znakomicie, dostaje też list od Suzina, który proponuje mu kolejny interes zimą. Stanisław jedzie do Zasławka. W pociągu poznaje barona Dalskiego, jednego z konkurentów Izabeli. Baron właśnie zaręczył się z wnuczką prezesowej Zasławskiej, Eweliną Janocką. Baron informuje Wokulskiego, że u Zasławskiej goszczą Julian Ochocki, wdowa Wąsowska i Kazimierz Starski.

Rozdział IV
Baron i Wokulski spotykają gości prezesowej już w drodze do Zasławka. Przesiadają się do powozu, którym jedzie całe towarzystwo. Nie ma tylko Łęckich. Wokulski zwiedza majątek Zasławskiej, przekonując się, że jest dobrze zarządzany i zamożny. Parobcy nie przymierają głodem a zabudowania gospodarcze są solidne i czyste. W altanie Starski wygłasza mowę na temat konieczności ożenku z uwzględnieniem pozycji społecznej i majątku. Wokulski sprzeciwia się