Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 2

Po śmierci ojca Rzecki rozpoczął pracę w sklepie Minclów. Po ośmiu latach został subiektem. Rok później zmarł właściciel, synowie Mincla podzielili majątek i Rzecki przeniósł się do sklepu Jana Mincla na Krakowskim Przedmieściu.

Rozdział IV
Pod koniec marca Wokulski wraca z wojny. Odwiedza Rzeckiego, wypytując o sklep i interesy. Okazuje się, że dzięki ryzykownym transakcjom Wokulski dziesięciokrotnie pomnożył majątek. Rzecki sądzi, że Stanisław zaangażował się w dostawy wojenne z powodu polityki. Wokulski chce wiedzieć czy arystokratyczna rodzina Łęckich kupuje u niego, jaki ma dług. Dowiaduje się także jaką portmonetkę wybierała pani Izabela Łęcka.

Rozdział V
Rodzina Łęckich mieszka w Alejach Ujazdowskich. Arystokraci mają w Warszawie kamienicę, którą wynajmują. Ojciec Izabeli, Tomasz, miał przed laty ogromny majątek, ale obecnie jest na progu bankructwa. Odsunęli się od niego przyjaciele, a on sam zapisał się do resursy kupieckiej – jak na arystokratę była to decyzja niezwykła. Panna Izabela jest niezwykle piękna, do niedawna otaczał ją wianuszek kawalerów, ale na wieść o kłopotach finansowych ojca, wielbiciele uciekli. Łęccy przyzwyczajeni są do luksusów, spędzają czas na zabawach i próżnowaniu. Izabela zaczyna sobie zdawać sprawę z pogarszającej się sytuacji finansowej rodziny – jej ciotka informuje ją o tym, że ich kamienica zostanie zlicytowana. Na dodatek ktoś (być może baronowa Krzeszowska) wykupił weksle Łęckich.

Rozdział VI
Izabela martwi się, że nie zaproszono jej jeszcze na doroczną kwestę dobroczynną z okazji Świąt Wielkanocnych. Mimo to planuje strój, jaki włoży. Kuzynka wnosi list od ciotki, która proponuje pomoc, wykupi srebra Izabeli i w ten sposób nie trafią one w ręce obcych. Panna Łęcka jest załamana brakiem pieniędzy. Jej ojciec pociesza ją, twierdząc,