Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 3

że szykuje świetny interes z Wokulskim i dzięki temu pozbędą się finansowych kłopotów. Izabela nie jest zachwycona współpracą ojca ze zwykłym kupcem, ale się godzi. Nadchodzi kolejny list od krewnej - wycofuje ofertę związaną ze srebrami i chwali dobroczynność Wokulskiego, który wpłacił poważną sumę na rzecz sierot. Izabela wpada w furię, kiedy dowiaduje się, że jej ojciec regularnie wygrywa z Wokulskim w karty. Izabela jest przekonana, że Wokulski próbuje ją oplątać – współpracuje z ojcem, pomaga ciotce, wykupił ich weksle i zapewne srebra. Izabela jest przerażona, że człowiek niższego stanu próbuje ją kupić i postanawia, że nigdy mu się to nie uda.

Rozdział VII
Izabela postanawia odwiedzić sklep Wokulskiego. Jedzie tam w Wielką Środę, powozem pożyczonym od ciotki. Robiąc zakupy, kokietuje subiekta Mraczewskiego. Rozmawiając z Wokulskim, usiłuje wybadać, po co kupił ich serwis. Wokulski twierdzi, że zrobił to z chęci zysku. Po wyjściu arystokratki Stanisław jest zniesmaczony jej zachowaniem. Denerwują go także przechwałki Mraczewskiego, który sądzi, że zrobił duże wrażenie na Izabeli.

Rozdział VIII
Wokulski wychodzi ze sklepu i idzie na Powiśle. To dzielnica zamieszkana przez warszawską biedotę. Stanisław wspomina swoje dzieciństwo, pracę i naukę a także małżeństwo z Minclową oraz jej śmierć, kiedy wszyscy mówili, że majątek zawdzięcza udanemu ożenkowi. Po śmierci żony Wokulski zakochał się w Izabeli. Aby móc się o nią starać, postanowił zarobić jeszcze więcej pieniędzy. Dzięki znajomości z rosyjskim kupcem Suzinem został dostawcą na wojnie turecko-bułgarskiej. Na Powiślu Wokulski spotyka dawnego pracownika, Wysockiego. Robotnik i rodzina żyją w skrajnej nędzy. Wokulski daje mu pieniądze na zakup konia i poleca stawić się w pracy. Wypytuje też o los brata Wysockiego,