Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 4

pracownika kolei, przeniesionego do Skierniewic. Wracając Stanisław rozmyśla o dobroczynności anonimowej, jak w przypadku Wysockiego oraz tej na pokaz, kiedy wpłaca pieniądze arystokratkom, które zajmują się później pomocą biednym. Po powrocie do sklepu Wokulski spotyka barona Krzeszowskiego, a chwilę później jego żonę. Para żyje w separacji, żona próbuje ustalić, ile mąż ma długów. Wokulski przypomina sobie scenę z Mraczewskim i Izabelą i wyrzuca subiekta z pracy. Jego miejsce zajmuje pan Zięba.

Rozdział IX
W Wielki Piątek Wokulski idzie do kościoła na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbywa się kwesta, w której bierze udział Izabela. Przed ołtarzem modlą się ubodzy, bogaci kwestują i zabawiają się rozmową. Wokulski zostawia spory datek pani Karolowej i Izabeli. Hrabina zaprasza go do siebie na niedzielę a Łęcka wyśmiewa jego nowobogactwo, zwracając się po angielsku do ciotki. Wokulski obiecuje obu paniom przyjąć z powrotem Mraczewskiego, ale do sklepu w Moskwie. Przed wyjściem ze świątyni Stanisław dostrzega młodzieńca, który podszedł do Izabeli. Młody człowiek budzi jego zazdrość. Wychodząc z kościoła Wokulski postanawia uczyć się angielskiego i sprawić sobie powóz. Na ulicy spotyka dwie kobiety, które widział w kościele, jedna to młoda wdowa z córką, druga jest dziewczyną lekkich obyczajów. Wokulski zaprasza ją do pokoju Rzeckiego i oferuje pomoc – umieści ją w zakładzie sióstr magdalenek, gdzie będzie uczyła się szyć.
W Wielką Niedzielę Wokulski przychodzi do hrabiny. Jego pojawienie się budzi wielką sensację, większość szlachetnie urodzonych gości traktuje go po przyjacielsku. Wokulski zostaje przedstawiony prezesowej Zasławskiej, która wypytuje o jego stryja, także Stanisława Wokulskiego. Wiadomość o śmierci stryja wywołuje płacz staruszki. Okazuje się, że krewny