Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 5

i prezesowa przed laty byli w sobie zakochani. Wokulski obiecuje zbudować dla zmarłego nagrobek z kamienia. Obiecuje też częściej odwiedzać Zasławską, na co nalega starsza pani. Po powrocie do domu Izabela jest oburzona, że to Wokulski cieszył się największym powodzeniem na śniadaniu u hrabiny.

Rozdział X
Pamiętnik starego subiekta. Rzecki pisze o nowym sklepie, jaki Wokulski zamierza otworzyć obok starego. Potem Ignacy relacjonuje swój udział w Wiośnie Ludów z 1848 roku, kiedy walczył na Węgrzech z Austriakami. Po przegranej wojnie Rzecki tułał się po całej Europie, wreszcie wrócił na ziemie polskie i staraniem Jana Mincla został zwolniony z rosyjskiego więzienia, a w 1853 roku pojawił się w Warszawie. Znów zaczął pracować w sklepie galanteryjnym Mincla. Rzecki wraca do opisu nowego sklepu Wokulskiego, martwi się, że Stanisław ciągle rozpoczyna nowe przedsięwzięcia, ale nie widać w nich żadnego celu. Stary subiekt sądzi, że Wokulski zaangażował się w działalność polityczną, powodem takiego myślenia są wizyty pana Collinsa, nauczyciela angielskiego oraz pani Meliton, przynoszącej tajemnicze wiadomości. W nowym sklepie pracuje siedmiu subiektów, w tym jeden Żyd, Henryk Szlangbaum. Pozostali ciągle mu dokuczają. Rzecki opisuje dzień święcenia nowego sklepu, który zakończył się wystawnym obiadem. Obecny na nim Mraczewski powiedział panu Ignacemu, że Wokulski zakochał się w Izabeli Łęckiej i wszystko robi dla niej.

Rozdział XI
Tajemnicze informacje od pani Meliton to wiadomości o pannie Izabeli, na przykład o tym, kiedy będzie na spacerze w Łazienkach. Pani Meliton była kiedyś nauczycielką, przemieniła się w swatkę, przekazującą wiadomości między zakochanymi. Pewnego dnia Wokulski dowiaduje się o spacerze Izabeli, ale przybywa po niego książę, by zabrać go na spotkanie w sprawie