Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 7

wygrywa, panna Łęcka jest uradowana. Stanisław od ręki sprzedaje konia, pieniądze za niego oraz wygraną przekazuje Izabeli na cele dobroczynne. Dochodzi do incydentu z Krzeszowskim, wzburzony baron oskarża Łęcką, Wokulski wyzywa go na pojedynek. Sekundantem Stanisława jest jego przyjaciel, doktor Szuman, Pojedynek odbędzie się następnego dnia rano. W lesie pod Warszawą Wokulski rani barona, wystrzelona przez niego kula wybija zamek pistoletu i uszkadza ząb arystokraty.
Pewnego dnia przychodzi do Wokulskiego Maruszewicz i oświadcza, że nie będzie licytował kamienicy mimo próśb Szlangbauma. Stanisław domyśla się, że Maruszewicz to człowiek, którego Szlangbaum określił mianem niezbyt uczciwego. Młodzieniec prosi Wokulskiego o pożyczkę w imieniu barona Krzeszowskiego. Stanisław daje mu mniejszą sumę i żąda podpisu barona, domyślając się, że Maruszewicz go sfałszuje, bo pieniądze są tak naprawdę dla niego. Nie chce jednak demaskować oszusta, bo Maruszewicz zbyt dużo wie o jego interesach. Rozrzutność Wokulskiego niepokoi jego wspólników z powstającej spółki do handlu z Rosją. Stanisław odrzuca wątpliwości adwokata księcia, który przyszedł do niego w tej sprawie. Wieczorem dostaje zaproszenie na obiad do Łęckich.

Rozdział XIV
Izabela zastanawia się, co myśleć o Wokulskim. Kupiec zaskakuje ją na każdym kroku. Pojedynkował się dla niej, doprowadził do tego, że baron Krzeszowski poprosił ją o przebaczenie. Łęcka nie ukrywa podziwu dla Stanisława, ale nadal jest dla niej człowiekiem z niższej klasy społecznej. Mimo to postanawia zaprosić go na obiad.

Rozdział XV
Wokulski nie wie, co oznacza zaproszenie na obiad. Chwilami sądzi, że może arystokratyczna rodzina zgadza się na jego ożenek z Izabelą, z drugiej strony boi się, że nie ma u niej szans. Zamawia wizytę fryzjera i wystrojony