Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 8

we frak wyrusza do Łęckich.

Rozdział XVI
Obiad u Łęckich. Izabela jest w złym humorze, cztery godziny czekała u ciotki na wizytę włoskiego artysty Rossiego, który przybył z występami do Warszawy. Prawie zapomniała o wizycie Wokulskiego. Tomasz Łęcki mówi Stanisławowi, że sprzedaje kamienicę, bo ma dość zalegających z czynszem lokatorów. Nie wie, że Wokulski zdaje sobie sprawę w jego fatalnej sytuacji finansowej. Pieniądze z transakcji Łęcki chce oddać Wokulskiemu na procent. Stanisław zgadza się. Przy obiedzie świadomie łamie etykietę, je rybę nożem i widelcem. Wokulski i Łęcka uzgadniają wyjazd do Paryża.

Rozdział XVII
Po powrocie od Łęckich Wokulski jest w wyśmienitym humorze. Daruje inkasentowi zgubienie czterystu rubli, kolejny raz pomaga Mariannie, dziewczynie, którą spotkał w kościele. Tym razem umieszcza ją w domu Wysockiego i kupuje jej maszynę do szycia. Potem Wokulski zamierza odwiedzić Krzeszowskiego, ale służący mówi mu, że barona nie ma w domu. W rzeczywistości arystokrata gniewa się na Stanisława, bo dowiedział się, że baronowa dostała za klacz tylko sześćset rubli (o tym, że dwieście zabrał Maruszewicz, baron nie wie). Następnego dnia Wokulski ustala zasady kupna kamienicy Łęckich. Za 90 tysięcy rubli kupi ją Szlangbaum, a po roku budynek przejdzie na własność Wokulskiego. Potem Stanisław idzie do Łazienek, gdzie spotyka Izabelę. Łęcka skarży się, że artysta Rossi nie dostaje w Warszawie odpowiednich oklasków i bukietów kwiatów. Wokulski postanawia zorganizować Włochowi klakę.

Rozdział XVIII
Dziennik starego subiekta. Rzecki nie może zrozumieć, dlaczego Wokulski nie dba o interesy, a wieczory spędza w teatrze. Zmusił do pójścia na spektakl wszystkich swoich subiektów a nawet samego pana Ignacego. Rzecki miał wręczyć Rossiemu album o Warszawie, ale z powodu