Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lalka - streszczenie - strona 9

staromodnego stroju wzbudzał powszechne zainteresowanie. Poprosił więc o wręczenie albumu znajomego. W czasie przedstawienia Rzecki przekonał się, że Wokulski jak zahipnotyzowany wpatruje się w Izabelę, ta zaś w taki sam sposób obserwuje Rossiego. Stary subiekt, zaniepokojony swoimi obserwacjami, upija się w barze i następnego dnia spóźnia się po raz pierwszy do pracy. Do sklepu dociera ostrzeżenie notatka – jej nadawca odradza Wokulskiemu kupno kamienicy przez podstawionego Szlangbauma. Rzecki jest zaniepokojony, postanawia iść na licytację. Do sklepu przychodzą Mraczewski i kupiec Suzin, rosyjski wspólnik Wokulskiego. Rosjanin namawia Stanisława na wspólny interes i wyjazd do Paryża, Wokulski odmawia. W czasie licytacji kamienicę za 90 tysięcy kupuje podstawiony nabywca, Szlangbaum, Krzeszowska jest wściekła.

Rozdział XIX
Rzecki wraca do sklepu, Mraczewski ubolewa, że Wokulski straci kilkadziesiąt tysięcy rubli, rezygnując ze wspólnego interesu z Suzinem. Posłaniec przynosi list od Izabeli. Łęcka dziękuje Wokulskiemu za zorganizowanie gorącego przyjęcia dla Rossiego i cieszy się ze wspólnego wyjazdu do Paryża. Rzecki jest przerażony, zaczyna rozumieć, że jego przyjaciel traci pieniądze na Izabelę i spełnia każdą jej zachciankę. W sklepie pojawia się Łęcki, jest załamany, liczył, że za kamienicę dostanie 120 tysięcy. Wokulski obiecuje mu pomóc. W domu Łęckich gromadzą się wierzyciele, domagając się spłaty długów. Izabelę odwiedza ciotka, tłumaczy, że transakcja była bardzo korzystna, bo dom był wart znacznie mniej. Ciotka mówi też o powrocie Kazimierza Starskiego, dawnego adoratora Izabeli i zaprasza ją do siebie na wieś.
Nazajutrz ponownie wierzyciele nachodzą Łęckich. Pan Tomasz wzywa na pomoc Wokulskiego, ten obiecuje spłacić długi. W salonie pojawia się Starski. Rozmawia